Tewandin:çêr kirin

1leftarrow.pngvegere çêr kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çêr kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh çêr –k– çêr –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çêr kirin çêr nekirin çêr kiribûn çêr nekiribûn
Çêbiwar - Participle çêr kirî çêr nekirî çêr kiribûyî çêr nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez çêr dikim ez çêr nakim min çêr kir min çêr nekir
tu çêr dikî tu çêr na te çêr kir te çêr nekir
ew çêr dike ew çêr nake wê/wî çêr kir wê/wî çêr nekir
em çêr dikin em çêr nakin me çêr kir me çêr nekir
hûn çêr dikin hûn çêr nakin we çêr kir we çêr nekir
ew çêr dikin ew çêr nakin wan çêr kir wan çêr nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çêr dikir min çêr nedikir min çêr kiribû min çêr nekiribû
te çêr dikir te çêr nedikir te çêr kiribû te çêr nekiribû
wê/wî çêr dikir wê/wî çêr nedikir wê/wî çêr kiribû wê/wî çêr nekiribû
me çêr dikir me çêr nedikir me çêr kiribû me çêr nekiribû
we çêr dikir we çêr nedikir we çêr kiribû we çêr nekiribû
wan çêr dikir wan çêr nedikir wan çêr kiribû wan çêr nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çêr kiriye min çêr nekiriye min çêr kiribûye min çêr nekiribûye
te çêr kiriye te çêr nekiriye te çêr kiribûye te çêr nekiribûye
wê/wî çêr kiriye wê/wî çêr nekiriye wê/wî çêr kiribûye wê/wî çêr nekiribûye
me çêr kiriye me çêr nekiriye me çêr kiribûye me çêr nekiribûye
we çêr kiriye we çêr nekiriye we çêr kiribûye we çêr nekiribûye
wan çêr kiriye wan çêr nekiriye wan çêr kiribûye wan çêr nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê çêr bikim ez ê çêr nekim min ê çêr kiribe min ê çêr nekiribe
tu ê çêr bikî tu ê çêr ne te yê çêr kiribe te yê çêr nekiribe
ew ê çêr bike ew ê çêr neke wê/wî yê çêr kiribe wê/wî yê çêr nekiribe
em ê çêr bikin em ê çêr nekin me yê çêr kiribe me yê çêr nekiribe
hûn ê çêr bikin hûn ê çêr nekin we yê çêr kiribe we yê çêr nekiribe
ew ê çêr bikin ew ê çêr nekin wan ê çêr kiribe wan ê çêr nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez çêr bikim (bila) ez çêr nekim (bila) min çêr kiribe (bila) min çêr nekiribe
(bila) tu çêr bikî (bila) tu çêr ne (bila) te çêr kiribe (bila) te çêr nekiribe
(bila) ew çêr bike (bila) ew çêr neke (bila) wê/wî çêr kiribe (bila) wê/wî çêr nekiribe
(bila) em çêr bikin (bila) em çêr nekin (bila) me çêr kiribe (bila) me çêr nekiribe
(bila) hûn çêr bikin (bila) hûn çêr nekin (bila) we çêr kiribe (bila) we çêr nekiribe
(bila) ew çêr bikin (bila) ew çêr nekin (bila) wan çêr kiribe (bila) wan çêr nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min çêr bikira (bila) min çêr nekira (bila) min çêr kiribûya (bila) min çêr nekiribûya
(bila) te çêr bikira (bila) te çêr nekira (bila) te çêr kiribûya (bila) te çêr nekiribûya
(bila) wê/wî çêr bikira (bila) wê/wî çêr nekira (bila) wê/wî çêr kiribûya (bila) wê/wî çêr nekiribûya
(bila) me çêr bikira (bila) me çêr nekira (bila) me çêr kiribûya (bila) me çêr nekiribûya
(bila) we çêr bikira (bila) we çêr nekira (bila) we çêr kiribûya (bila) we çêr nekiribûya
(bila) wan çêr bikira (bila) wan çêr nekira (bila) wan çêr kiribûya (bila) wan çêr nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê çêr bikira min ê çêr nekira min ê çêr kiribûya min ê çêr nekiribûya
te yê çêr bikira te yê çêr nekira te yê çêr kiribûya te yê çêr nekiribûya
wê/wî yê çêr bikira wê/wî yê çêr nekira wê/wî yê çêr kiribûya wê/wî yê çêr nekiribûya
me yê çêr bikira me yê çêr nekira me yê çêr kiribûya me yê çêr nekiribûya
we yê çêr bikira we yê çêr nekira we yê çêr kiribûya we yê çêr nekiribûya
wan ê çêr bikira wan ê çêr nekira wan ê çêr kiribûya wan ê çêr nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) çêr bike (tu) çêr neke
(hûn) çêr bikin (hûn) çêr nekin