Tewandin:haç kirin

1leftarrow.pngvegere haç kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera haç kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh haç –k– haç –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive haç kirin haç nekirin haç kiribûn haç nekiribûn
Çêbiwar - Participle haç kirî haç nekirî haç kiribûyî haç nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez haç dikim ez haç nakim min haç kir min haç nekir
tu haç dikî tu haç na te haç kir te haç nekir
ew haç dike ew haç nake wê/wî haç kir wê/wî haç nekir
em haç dikin em haç nakin me haç kir me haç nekir
hûn haç dikin hûn haç nakin we haç kir we haç nekir
ew haç dikin ew haç nakin wan haç kir wan haç nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min haç dikir min haç nedikir min haç kiribû min haç nekiribû
te haç dikir te haç nedikir te haç kiribû te haç nekiribû
wê/wî haç dikir wê/wî haç nedikir wê/wî haç kiribû wê/wî haç nekiribû
me haç dikir me haç nedikir me haç kiribû me haç nekiribû
we haç dikir we haç nedikir we haç kiribû we haç nekiribû
wan haç dikir wan haç nedikir wan haç kiribû wan haç nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min haç kiriye min haç nekiriye min haç kiribûye min haç nekiribûye
te haç kiriye te haç nekiriye te haç kiribûye te haç nekiribûye
wê/wî haç kiriye wê/wî haç nekiriye wê/wî haç kiribûye wê/wî haç nekiribûye
me haç kiriye me haç nekiriye me haç kiribûye me haç nekiribûye
we haç kiriye we haç nekiriye we haç kiribûye we haç nekiribûye
wan haç kiriye wan haç nekiriye wan haç kiribûye wan haç nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê haç bikim ez ê haç nekim min ê haç kiribe min ê haç nekiribe
tu ê haç bikî tu ê haç ne te yê haç kiribe te yê haç nekiribe
ew ê haç bike ew ê haç neke wê/wî yê haç kiribe wê/wî yê haç nekiribe
em ê haç bikin em ê haç nekin me yê haç kiribe me yê haç nekiribe
hûn ê haç bikin hûn ê haç nekin we yê haç kiribe we yê haç nekiribe
ew ê haç bikin ew ê haç nekin wan ê haç kiribe wan ê haç nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez haç bikim (bila) ez haç nekim (bila) min haç kiribe (bila) min haç nekiribe
(bila) tu haç bikî (bila) tu haç ne (bila) te haç kiribe (bila) te haç nekiribe
(bila) ew haç bike (bila) ew haç neke (bila) wê/wî haç kiribe (bila) wê/wî haç nekiribe
(bila) em haç bikin (bila) em haç nekin (bila) me haç kiribe (bila) me haç nekiribe
(bila) hûn haç bikin (bila) hûn haç nekin (bila) we haç kiribe (bila) we haç nekiribe
(bila) ew haç bikin (bila) ew haç nekin (bila) wan haç kiribe (bila) wan haç nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min haç bikira (bila) min haç nekira (bila) min haç kiribûya (bila) min haç nekiribûya
(bila) te haç bikira (bila) te haç nekira (bila) te haç kiribûya (bila) te haç nekiribûya
(bila) wê/wî haç bikira (bila) wê/wî haç nekira (bila) wê/wî haç kiribûya (bila) wê/wî haç nekiribûya
(bila) me haç bikira (bila) me haç nekira (bila) me haç kiribûya (bila) me haç nekiribûya
(bila) we haç bikira (bila) we haç nekira (bila) we haç kiribûya (bila) we haç nekiribûya
(bila) wan haç bikira (bila) wan haç nekira (bila) wan haç kiribûya (bila) wan haç nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê haç bikira min ê haç nekira min ê haç kiribûya min ê haç nekiribûya
te yê haç bikira te yê haç nekira te yê haç kiribûya te yê haç nekiribûya
wê/wî yê haç bikira wê/wî yê haç nekira wê/wî yê haç kiribûya wê/wî yê haç nekiribûya
me yê haç bikira me yê haç nekira me yê haç kiribûya me yê haç nekiribûya
we yê haç bikira we yê haç nekira we yê haç kiribûya we yê haç nekiribûya
wan ê haç bikira wan ê haç nekira wan ê haç kiribûya wan ê haç nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) haç bike (tu) haç neke
(hûn) haç bikin (hûn) haç nekin