Tewandin:îstîfa kirin

Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera îstîfa kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh îstîfa –k– îstîfa –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive îstîfa kirin îstîfa nekirin îstîfa kiribûn îstîfa nekiribûn
Çêbiwar - Participle îstîfa kirî îstîfa nekirî îstîfa kiribûyî îstîfa nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez îstîfa dikim ez îstîfa nakim min îstîfa kir min îstîfa nekir
tu îstîfa dikî tu îstîfa na te îstîfa kir te îstîfa nekir
ew îstîfa dike ew îstîfa nake wê/wî îstîfa kir wê/wî îstîfa nekir
em îstîfa dikin em îstîfa nakin me îstîfa kir me îstîfa nekir
hûn îstîfa dikin hûn îstîfa nakin we îstîfa kir we îstîfa nekir
ew îstîfa dikin ew îstîfa nakin wan îstîfa kir wan îstîfa nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min îstîfa dikir min îstîfa nedikir min îstîfa kiribû min îstîfa nekiribû
te îstîfa dikir te îstîfa nedikir te îstîfa kiribû te îstîfa nekiribû
wê/wî îstîfa dikir wê/wî îstîfa nedikir wê/wî îstîfa kiribû wê/wî îstîfa nekiribû
me îstîfa dikir me îstîfa nedikir me îstîfa kiribû me îstîfa nekiribû
we îstîfa dikir we îstîfa nedikir we îstîfa kiribû we îstîfa nekiribû
wan îstîfa dikir wan îstîfa nedikir wan îstîfa kiribû wan îstîfa nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min îstîfa kiriye min îstîfa nekiriye min îstîfa kiribûye min îstîfa nekiribûye
te îstîfa kiriye te îstîfa nekiriye te îstîfa kiribûye te îstîfa nekiribûye
wê/wî îstîfa kiriye wê/wî îstîfa nekiriye wê/wî îstîfa kiribûye wê/wî îstîfa nekiribûye
me îstîfa kiriye me îstîfa nekiriye me îstîfa kiribûye me îstîfa nekiribûye
we îstîfa kiriye we îstîfa nekiriye we îstîfa kiribûye we îstîfa nekiribûye
wan îstîfa kiriye wan îstîfa nekiriye wan îstîfa kiribûye wan îstîfa nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê îstîfa bikim ez ê îstîfa nekim min ê îstîfa kiribe min ê îstîfa nekiribe
tu ê îstîfa bikî tu ê îstîfa ne te yê îstîfa kiribe te yê îstîfa nekiribe
ew ê îstîfa bike ew ê îstîfa neke wê/wî yê îstîfa kiribe wê/wî yê îstîfa nekiribe
em ê îstîfa bikin em ê îstîfa nekin me yê îstîfa kiribe me yê îstîfa nekiribe
hûn ê îstîfa bikin hûn ê îstîfa nekin we yê îstîfa kiribe we yê îstîfa nekiribe
ew ê îstîfa bikin ew ê îstîfa nekin wan ê îstîfa kiribe wan ê îstîfa nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez îstîfa bikim (bila) ez îstîfa nekim (bila) min îstîfa kiribe (bila) min îstîfa nekiribe
(bila) tu îstîfa bikî (bila) tu îstîfa ne (bila) te îstîfa kiribe (bila) te îstîfa nekiribe
(bila) ew îstîfa bike (bila) ew îstîfa neke (bila) wê/wî îstîfa kiribe (bila) wê/wî îstîfa nekiribe
(bila) em îstîfa bikin (bila) em îstîfa nekin (bila) me îstîfa kiribe (bila) me îstîfa nekiribe
(bila) hûn îstîfa bikin (bila) hûn îstîfa nekin (bila) we îstîfa kiribe (bila) we îstîfa nekiribe
(bila) ew îstîfa bikin (bila) ew îstîfa nekin (bila) wan îstîfa kiribe (bila) wan îstîfa nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min îstîfa bikira (bila) min îstîfa nekira (bila) min îstîfa kiribûya (bila) min îstîfa nekiribûya
(bila) te îstîfa bikira (bila) te îstîfa nekira (bila) te îstîfa kiribûya (bila) te îstîfa nekiribûya
(bila) wê/wî îstîfa bikira (bila) wê/wî îstîfa nekira (bila) wê/wî îstîfa kiribûya (bila) wê/wî îstîfa nekiribûya
(bila) me îstîfa bikira (bila) me îstîfa nekira (bila) me îstîfa kiribûya (bila) me îstîfa nekiribûya
(bila) we îstîfa bikira (bila) we îstîfa nekira (bila) we îstîfa kiribûya (bila) we îstîfa nekiribûya
(bila) wan îstîfa bikira (bila) wan îstîfa nekira (bila) wan îstîfa kiribûya (bila) wan îstîfa nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê îstîfa bikira min ê îstîfa nekira min ê îstîfa kiribûya min ê îstîfa nekiribûya
te yê îstîfa bikira te yê îstîfa nekira te yê îstîfa kiribûya te yê îstîfa nekiribûya
wê/wî yê îstîfa bikira wê/wî yê îstîfa nekira wê/wî yê îstîfa kiribûya wê/wî yê îstîfa nekiribûya
me yê îstîfa bikira me yê îstîfa nekira me yê îstîfa kiribûya me yê îstîfa nekiribûya
we yê îstîfa bikira we yê îstîfa nekira we yê îstîfa kiribûya we yê îstîfa nekiribûya
wan ê îstîfa bikira wan ê îstîfa nekira wan ê îstîfa kiribûya wan ê îstîfa nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) îstîfa bike (tu) îstîfa neke
(hûn) îstîfa bikin (hûn) îstîfa nekin